• Serbest Elektrik
  Elektrik üretimi devlet tarafından veya özel firmalar tarafından yapılabilmektedir. Bu üretim ile elde edilen elektrik kurulan santrallar ve trafolara ve evler ile iş yerlerine kadar ulaştırılmaktadır. Elektrik piyasasında bir düzenlemenin yapılması öncesinde üretimin devlet tarafından veya özel firmalar tarafından yapılması fark etmeden tüm elektrik devletin dağıtım ağından geçerek evlere ulaşmakta ve tüketicilere elektriği devlet satmaktaydı. Günümüzde ise elektrik dağıtım ağı yine devletin işleyişi içinde bulunsa da tüketicilere elektriği özel firmalar satabilmektedir. Bu firmalarucuz elektriksatışı yapabilmektedir. Bunun için devlet tarafından veya özel firmalar tarafından üretilen elektriği satın alabilmekte ve belirli tarifeler ile tüketiciye satabilmektedirler. Bu durumda tarifelerde daha uygun fiyatlar ile elektrik satılmasını mümkün hale getirmektedir.

  Forum Elektrik
  Elektriğin üretilmesi konusunda özel firmaların da santral kurma ve elektrik üretme yetkisi bulunmaktadır. Bu düzenlemenin yapılması sonrasında elektrik üreten bu firmalar elektriği devlete satmaktaydı. Bu elektrik devletin kurumları tarafından tüketicilere ulaştırılmaktadır. Bu işlem sonrasında devlet tarafından tüketicilere elektrik satılmakta ve fatura edilmektedir. Günümüzde yapılan düzenleme ile üretilen ve dağıtıcılar tarafından tüketicilere ulaşan elektrik özel ve yetkili firmalar tarafından satın alınabilmekte ve tüketicilere satılabilmektedir. Bu firmalar tedarikçi firmalar olarak anılmaktadır. Tedarikçi firmalar elektrik üreten firmalar olması yanında elektrik üretmeyen firmalarda olabilmektedir. Elektrik Piyasası Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından yetki verilen bu tedarikçi firmalar üretilin elektriği satın alarak tüketicilere ulaştırmaktadır. Bu tedarikçi firmalarindirimli elektriksatabilme yetkisine sahip olabilmektedir. Elektriğin üretici tarafından belirlenen sabit bir fiyatı olmaktadır. Günlük olarak değişebilen bu fiyat üreticiler arasında sabit olmaktadır. Bu fiyat ile elektriğin alınması tedarikçi firmalar tarafından yapılmaktadır. Yasal düzenlemeler ile devlet tarafından dağıtım ağından tüketicilere ulaşan elektrik tedarikçilerin belirlediği kampanya ve indirimler ile fiyatlandırılabilmektedir. Bu durumda birden fazla tedarikçinin bu konuda hizmet veremeye başlamasını ortaya çıkartmıştır. Oluşan rekabette fiyatların aşağı yönlü harekete geçmesini sağlamıştır. Bu durum da tüketiciler için oldukça önemli bir avantaj doğurmaktadır. Elektriğin fazla kullanılması durumunda oldukça önemli bir avantaj elde edilmektedir.


  Tedarikçi firmalar genel olarak fazla elektrik kullanan tüketicilere daha avantajlı tarifeler sunabilmektedir. Evler ve özellikle iş yerlerinde oldukça avantajlı şekilde uygun fiyatlar ile elektrik tüketmek mümkün olabilmektedir. Bunun sağlanması için tedarikçi firmalar arasında bir araştırma yapılmalıdır. Sundukları tarifler ve bu şekilde elde edilecek avantaj incelenmelidir. Buna göre sorunsuz bir şekilde istenilen tedarikçi ile anlaşarak elektriği ondan almaya başlamak mümkündür. Tüketicilerin serbest tüketiciolmaları konusunda tek şartları belirli bir elektrik tüketimini sağlamaları gerekliliğidir. Bu durum tedarikçi firmalar tarafından belirlenmiştir. Aylık veya yıllık olarak yapılacak elektrik tüketiminin belirli bir seviyede olması durumunda kolayca tedarikçi firmalardan istenileni ile anlaşarak buradan elektrik alınması mümkün olabilmektedir.


  26 commentaires


  Suivre le flux RSS des articles de cette rubrique
  Suivre le flux RSS des commentaires de cette rubrique